Maraton Kresowy Suwałki 22.08.2009

img_01834Kolejna trzecia edycja debiutujących w tym sezonie Maratonów Kresowych odbyła się w Suwałkach, na pofałdowanych terenach polodowcowych o sporym i niewykorzystywanym do tej pory potencjale uprawiania kolarstwa górskiego. Jako pierwszy maraton suwalski impreza została przyjęta ze sporym zainteresowaniem zawodników i zaangażowaniem władz miasta. Na starcie pojawiła się grupa kolarzy z Litwy, brązowy medalista Mistrzostw Świata w jeździe 24h Dariusz Sawicki (Subaru Trek Gdynia), Fan XC Team Olsztyn oraz stali, lokalni bywalcy czyli kluby UKS Wygoda i PTR Dojlidy Białystok, a także wielu innych miłośników ścigania. W sumie ponad 100 uczestników, w tym od nas Nolo, Krzysiek Pro, Maniek, Olo, Robbi i Stasiej. Przygotowana trasa liczyła delikatnie ponad 70km i zawierała w sobie wszystko co w tych rejonach najlepsze, szybkie, pagórkowate szutry poprzeplatane wymagającymi podjazdami i malowniczymi ścieżkami pomiędzy jeziorami.
  img_01664
Pierwszy widok po wyjeździe z miasta na wzgórze wiatraków nie dawał złudzeń że będzie lekko i choć spodziewane przewyższenia wcale nie były duże (680m) to pokonywane samotnie kilometry i odkryte wietrzne tereny czuło się w nogach. Trasa ułożona dość zmyślnie składała się z dojazdówki po asfaltach i szutrach oraz właściwego, bardziej wymagającego odcinka w okolicach Smolnik, góry Cisowej i Zamkowej. Pech jaki prześladował ten cykl maratonów wreszcie został zażegnany, mogliśmy liczyć na profesjonalnie oznakowaną i zabezpieczoną trasę, co jak się okazało wcześniej w dziewiczych terenach nie jest łatwe. No może tylko końcówka dystansu i ostatnie zakręty mogły być lepiej zaznaczone, to właśnie tam Maniek zgubił trop i sporo stracił. Bufety, posiłek regeneracyjny oraz nagrody i puchary dla zwycięzców z całym zapleczem organizatorskim jak zawsze stały na wysokim poziomie.
 
img_01732A jak przebiegał sam wyścig? Początek dość zaskakujący, na pierwszych płaskich kilometrach peleton długo jechał razem, spokojnie współpracując nikt się nieimg_67113 wyrywał. Z czasem utworzyła się grupa zasadnicza, a dopiero wjazd w teren i mocniejsze szarpnięcie czołówki spowodowało rozsypanie zawodników. Na czele odskoczyli Łukasz Milewski i Robert Pietrzak aby już po chwili urwać także Dariusza Sawickiego, Adama Nojszewskiego i Mariusa Ratkeviciusa z Litwy. Szybka jazda szutrowymi pagórkami czy liczne zakręty dawały mnóstwo radości z jazdy, a miejscami wymyte i kamieniste zjazdy tylko to potęgowały. Niestety jeden z takich zjazdów okazał się ostatnim w tym sezonie dla naszego zawodnika, który pechowo złamał nogę. Olo omijając przy dużej prędkości traktor, niefortunnie znajdujący się na trasie, ratował się poboczem ale nawet spore zawieszenie full’a nie było w stanie wybrać takiej wyrwy w drodze. Skrzywiona obręcz i złamanie z przemieszczeniem to dowód na to jak ryzykowna i nieprzewidywalna potrafi być każda trasa maratonu. I tu duże słowa uznania dla organizatorów którzy stanęli na wysokości takiej sytuacji oraz dla zawodnika Team Sprint który został z poszkodowanym. Same kamienie były na tyle agresywne że zaatakowały i urwały moją szprychę, krzywe koło nie ułatwiało ale i nie przeszkadzało zbytnio.
 
img_6773Rozstrzygnięcia wyścigu zapadały na ostatnich kilometrach, z czasem 2:22:27 zwyciężył Łukasz Milewski (UKS Wygoda Białystok) przed swoim klubowym kolegą Robertem Pietrzakiem. Z 6 img_01652minutową stratą na trzeciej pozycji uplasował się Adam Nojszewski (PTR Dojlidy Białystok), który w słynny już sposób rozegrał ostatnie metry maratonu wyprzedzając na kreskę czwartego Mariusa Ratkeviciusa (Focus) i Dariusza Sawickiego (Trek Gdynia). Wśród juniorów najlepszy był Michał Barej (UKS Wygoda), a w Mastersach reprezentant Litwy Tomas Meleśko (Nutrend Vuliny). Standardowo najszybsza wśród kobiet była Izabela Kłosowska (UKS Wygoda). Na pudle mieliśmy dwóch zawodników PTR Dojlidy, Nolo odebrał puchary za 3 miejsce Open i 2 miejsce w kategorii Elita, trzeci stopień podium przypadł także Krzyśkowi Gryczko w kategorii U23. Pomijając więc upadek Ola, ponownie udany start. Należało się sprawnie pozbierać i ruszyć do Ostrołęki na regenerację, następnego dnia czekała już bowiem kolejna edycja Mazovia MTB Marathon w Mławie...  
 
Dla Ola życzymy szybkiego powrotu do zdrowia i udanego szlifowania formy na przyszły sezon, tacy jak on się nie poddają, więc musi być dobrze! img_01875Ostatnia edycja Maratonów Kresowych już 20 września wystartuje w samym centrum Białegostoku, zapowiadana trasa poprowadzi najlepszymi odcinkami, kultowego dla wielu, marimg_6675atonu z Supraśla przez Puszczę Knyszyńską, Królowy Most, górę św. Anny i dodatkowo żwirownię w Ogrodniczkach, szykuje się więc piękny finał tegorocznego kresowego kolarstwa górskiego. Dzień wcześniej w sobotę odbędzie się typowe ściganie XC o Puchar Wysoczyzny Białostockiej na wymagającej pętli w Ogrodniczkach, a także ostatnia edycja Powerade MTB Marathon w Istebnej, rajd długodystansowy Zażynek i Mazovia w Radomiu, jak dobrze pójdzie nasi zawodnicy pojawią się na wszystkich tych imprezach. 
 
 
 
GALERIA II (261 zdjęć) (Podziękowania dla Łydka i jego żony za fotorelację ;)
  
WYNIKI
  img_01888
Maraton Open Mężczyźni 
 
1. Łukasz Milewski - UKS Wygoda Białystok 02:22:27
2. Pietrzak Robert - UKS Wygoda Białystok 02:23:46
3. Adam Nojszewski - PTR Dojlidy Białystok 02:29:55
4. Marius Ratkevicius - Focus 02:29:56
5. Sawicki Dariusz - Subaru Trek Gdynia 02:29:59
6. Mocniak Karol - Rowerowy Białystok 02:32:33
7. Michał Barej - UKS Wygoda Białystok 02:32:34 
8. Tomasz Meleśko - Nutrend Vuliny 02:32:46 
9. Wojciech Suchocki - Orbea Mistral Białystok 02:35:33 
10. Marcin Lipowski - Warszawa 02:37:17
...
16. Gryczko Krzysztof - PTR Dojlidy Białystok 02:42:07 
22. Szczepański Robert - PTR Dojlidy Białystok 02:48:41 
30. Stanisław Ruchlicki - PTR Dojlidy Białystok 02:55:46 img_01898
37. Korolczuk Mariusz - PTR Dojlidy Białystok 02:59:33 
 
 
 
Pełne wyniki z podziałem na kategorie na stronie www.maratonykresowe.pl
 

Komentarze  

 
#5 Maniek 2009-08-31 19:05
no fakt trochę pobłądziliśmy ;-) a trasa bardzo fajna ;]
 
 
#4 robbi 2009-08-31 17:05
fotografów było ze czterech i na dwa aparaty :zzz
 
 
#3 Łukasz Krawczuk 2009-08-31 16:30
zapomniał bym dodać zdjęcia świetne !
Wyrazy uznania dla fotografa.

321
 
 
#2 Łukasz Krawczuk 2009-08-31 15:54
Trasa faktycznie była bardzo dobrze oznakowana, jednak był po koniec odcinek kiepsko oznakowany na którym między innymi ja oraz pan na full'u specializecie(p rzepraszam za tak nieosobowe nazewnictwo jednak nie znam imienia) przeoczyli skręt przez co wyjechaliśmy na trasę krajową Suwałki - Gołdap. Podsumowując trasa fantastyczna.

PS: przepraszam ww. pana za zmiany :-)
 
 
#1 Krzysiek Zah 2009-08-30 16:06
Wow, gratulacje wszystkim i powodzenia na przyszłych maratonach ;-)